
Dodavatel
Materiál
Tloušťka v cm
Povrch
Země původu
Dostupnost
Odesláno v rámci
Cena
-
od
do
Ve slevě




























































































Trvanlivost povrchových materiálů do interiéru je jedním z rozhodujících faktorů při jejich výběru. Proto se ve mnoha obytných a komerčních prostorách objevuje kamenný fornir. Jeho použití překračuje běžné možnosti tapet a odolnost a voděodolnost se přirovnává k keramickým dlaždicím. Proč je kamenný fornir tak univerzální a zároveň nesmírně elegantní?
Kamenný fornir - co to je a jak vzniká?
Kamenný fornir je materiál určený k povrchové úpravě interiérů, vyrobený z přírodních břidlic. Jsou to horniny s velmi různorodou strukturou, což způsobuje, že jejich jednotlivé vrstvy jsou odděleny. Po těžbě kamenného bloku z dolu (hlavně v Indii) se kámen připravuje pro další zpracování zahřátím a vyhlazením povrchu. V důsledku vysoké teploty se hornina rozpůlí.
Když se kamenný blok ochladí, přilepí se na jeho povrch síťka se skleněnými vlákny. Po zaschnutí se tento povlak odstraní spolu s tenkou vrstvou břidlice. Další fáze spočívají ve zpevnění spodní vrstvy bloků pomocí syntetické pryskyřice. Výsledkem je vytvoření plátu, který je kombinací přírodní kamenné vrstvy o tloušťce až 2 mm a skleněné tkaniny spojené pryskyřicí o maximální tloušťce 1 mm. Celková tloušťka hotového plátu nepřesahuje 3 mm, přičemž není rovnoměrná na celé ploše.
Navíc stojí za zmínku, že barevnost těchto plátů je velmi rozmanitá a vzhledem k přírodnímu původu kamene není možné získat dva identické pláty.
Kamenný fornir - světlý a tmavý - jak vzniká?
Vlastnosti břidlicových hornin byly lidem známy po staletí a byly využívány především ve stavebnictví. Jejich schopnost se dělit na stále tenčí vrstvy byla například používána k pokrytí prestižního nábytku. Takto pracoval i Gernot Ehrlich, který se profesně zabýval zpracováním břidlicových plátů. Lepil je na ozdobné a užitné prvky z dřevotřískových desek pomocí pryskyřic. Při jednom z pokusů náhodně zjistil, že po oddělení jedné vrstvy zůstává na desce tenká vrstva břidlice. Po dalších pokusech s dosažením ideálního výsledku vznikl dnes známý kamenný fornir.
Kamenný fornir - výhody
Výhod spojených s pokrytím povrchů kamenným fornierem je nespočet. Ze všeho nejvíce je třeba zdůraznit, že je to produkt, který je mnohem lehčí než kamenné nebo keramické dlaždice, což znamená, že může být umístěn na místech, kde by montáž tradičních dlaždic byla nemožná nebo výrazně obtížná. Navíc je vysoce elastický, což umožňuje snadné tvarování při zachování typických vlastností přírodního kamene.
Pláty kamenného fornieru mohou být použity jak v interiéru, tak i na exteriéru. Jsou neškodné a nijak neovlivňují lidské zdraví. Díky své minimální tloušťce ideálně přilnou k lepenému povrchu, čímž každému interiéru dodají jedinečný charakter. Navíc k jeho ořezávání není třeba žádné speciální nářadí - postačí kvalitní nůžky. Pro prodloužení životnosti stačí použít běžně dostupné impregnace. Kamenný fornir je také díky přítomnosti skleněného vlákna a pryskyřice odolný proti vodě a tvoří izolační bariéru, která chrání zeď před vlhkostí.
Kamenný fornir - barvy hotových plátů
Vyberete si pro svůj interiér světlý nebo tmavý kamenný fornir? To závisí na aranžmá místnosti, stylu, který chcete dosáhnout, a na osobní preferenci vůči konkrétním barvám. Musí kamenná tapeta z břidlice mít jedinou barvu? Samozřejmě že ne! V podstatě to ani není možné, protože vlastností břidlicových hornin je jejich barevná jedinečnost. Proto do kuchyně, koupelny nebo obývacího pokoje můžete vybrat kamenný fornir v barvách:
- Zelené;
- Modré;
- Bílé;
- Purpurové;
- Grafitové;
- Černé;
- Hnědé;
- Zlaté;
- Rezavé;
- Stříbrné.
Každý plát je jiný a jejich barvy nejsou jednotné. Proto může bílý kamenný fornir současně obsahovat nádech zlaté a rezavé. Stačí se podívat na příklady v naší nabídce, abyste se o tom přesvědčili.